kab25

Új sorozatunkban a világ legfontosabb sporteseményével, a négyévente megrendezésre kerülő olimpiai játékokkal fogunk foglalkozni. Áttekintjük az olimpiák történetét, kiderítjük azt is, hogy miért maradt el háromszor is az olimpia, megnézzük a játékok legfontosabb jelképeit, kabaláit, és természetesen sok szó lesz legekről, érmekről, rekordokról, legendás sportolókról és legendás olimpiai helyszínekről. De mindenekelőtt foglalkozzunk a legaktuálisabbal, az idei párizsi olimpia hőseivel.

1924-et követően, 100 év elteltével ismét Párizsban találkoztak a világ legjobb sportolói 2024. július 26. és augusztus 11. között, hogy 35 sportágban mérjék össze erejüket, ügyességüket, gyorsaságukat. Ami a magyar sportolókat illeti, a játékok első hete komoly éremesőt hozott, hiszen négy sportágban összesen nyolc érmet sikerült szerezni.

Az első magyar aranyérmet Kós Hubert nyerte 200 méteres hátúszásban. A 2022-ben Európa-, majd 2023-ban világbajnoki címet szerző, de még mindig csak 21 éves sportoló ezzel pályafutása legnagyobb sikerét aratta, és reméljük, hogy még sok-sok hasonlóan nagy győzelem vár rá pályafutása során.

kab18   kab17   kab21

Milák Kristóf sokszoros Európa- és világbajnokként, a 200 méteres pillangóúszás olimpiai bajnokaként és világcsúcstartóként érkezett Párizsba. Ezen a távon végül aztán a mostani játékokon „csak” második lett, de 100 méteren, szintén pillangóúszásban a legjobb idővel a döntőbe jutva, ellentmondást nem tűrő úszással utasította maga mögé ellenfeleit, ezzel megszerezve a magyar olimpiai csapat harmadik párizsi aranyérmét. Érdekesség, hogy Milák Kristóf ezzel a harmadik olyan magyar úszó lett (a legendás Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás után), aki két különböző olimpián is győzedelmeskedni tudott.

A magyar olimpiai küldöttség második magyar aranyérmét a férfi párbajtőrcsapat szerezte. Az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely négyes nagyon hosszú idő, 52 év után, az 1972-es müncheni olimpiát követően szerzett ebben a versenyszámban győzelmet Magyarország számára, ami különösen édessé teszi ezt a sikert az egyébként óriási hagyományokkal rendelkező magyar vívósport számára.

kab15   kab14

„Ezüstös” nap lett július 31-e a magyar olimpiai csapat számára, ugyanis Milák Kristóf ezen a napon szerzett ezüstérme mellett a férfi kardcsapat is a dobogó második fokára állhatott. A magyarok az olaszokat és az irániakat legyőzve meneteltek a döntőig, ahol azonban a dél-koreai csapat egy rendkívül magas színvonalú, emlékezetes mérkőzésen felülmúlta az egyéniben háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áron vezette csapatot. A csapat további tagjai: Gémesi Csanád, Rabb Krisztián és Szatmári András. Magyar férfi kardcsapat 2024 előtt utoljára 1996-ban vívhatott olimpiai döntőt, az akkori csapat szintén ezüstérmet szerzett.

Augusztus 4-e a magyar atlétika nagy napja volt, hiszen Halász Bence Európa-bajnoki ezüstérmes és világbajnoki bronzérmes kalapácsvetőnk a második helyen végzett versenyszámában, miután 79,97 méterre hajította a kalapácsot. A versenyt végül az egészen elképesztő formában lévő kanadai Ethan Katzberg nyerte 84 méter feletti, tehát óriási dobással, de nekünk most szebben csillog Bence ezüstje, amit aztán remélhetőleg a következő olimpián majd aranyéremre cserél.

kab22   kab16   kab19

A játékok első igazi versenynapján, július 27-én Muhari Eszter a női párbajtőrözők egyéni versenyszámában a harmadik helyen végzett. A még csak 21 éves sportoló két kínai és egy koreai ellenfelét búcsúztatta az elődöntőbe vezető úton, itt azonban vereséget szenvedett a később a második helyen végző francia versenyzőtől. A bronzmérkőzést azonban észt ellenfelével szemben megnyerte, megszerezve ezzel a párizsi olimpia első magyar érmét, nagy örömet szolgáltatva a szurkolóknak. A bronzérmek számát augusztus 3-án aztán Major Veronika sportlövőnk duplázta meg, miután a sportpisztoly versenyszám 25 méteres döntőjében harmadik helyezett lett.

Az olimpia első hetének további kiemelkedő magyar eredményei közül meg kell emlékeznünk az országúti kerékpárosokról, Valter Attiláról és Vas Kata Blankáról. Mindketten csak centikkel csúsztak le a dobogóról, de az elért 4. helyezéseik így is mind a férfi, mind pedig a női magyar kerékpársport messze legnagyobb sikerei. A két már említett sikersportág, az úszás és a vívás is hozott még 4. helyezéseket. Németh Nándor 100 méteres, Betlehem Dávid pedig 1500 méteres gyorsúszásban szerzett pontot a magyar küldöttségnek, a párbajtőr csapat tagjaként olimpiai bajnok Andrásfi Tibor pedig egyéniben lett negyedik.

kab24   kab20   kab23

A szlovák sportolók eredményei közül az első héten Matej Beňuš szlalom kenu egyesben elért harmadik helyezése emelkedik ki. A rutinos sportoló így a 2016-ban Brazíliában, Rio de Janeiróban megrendezett játékokon szerzett ezüstérme mellé szerzett Párizsban egy olimpiai bronzot.